Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ Empty Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ

Δημοσίευση  kyr Τετ Μαρ 18, 2009 1:03 am

Κατά τη διάρκεια του ύπνου ο οργανισμός βρίσκει την ευκαιρία να αναπληρώσει την ενέργεια που σπατάλησε κατά τη διάρκεια της ημέρας και να επιδιορθώσει μικροτραυματισμούς. Επίσης, ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τη μακροζωία και την αποβολή του στρες. Είναι σημαντικό λοιπόν, αφού περνάμε τη μισή μας ζωή ξαπλωμένοι, να επιλέγουμε ένα σωστό κρεβάτι και ένα σωστό στρώμα.
Κατ' αρχάς, τα υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένο το στρώμα πρέπει να είναι φιλικά προς τον ανθώπινο οργανισμό -με προτίμηση στα φυσικά υλικά, όπως κοκοφοίνικα, φυσικό καουτσούκ, αλογότριχα, φύκια- απαλλαγμένα από αλλεργιογόνες ουσίες και μολυσματικούς μικροοργανισμούς, όπως για παράδειγμα τα ακάρεα της σκόνης. Σημειωτέον ότι κατά τη διάρκεια του χρόνου ένα στρώμα που τηρεί αυτές τις προϋποθέσεις μπορεί να μετατραπεί σε ένα ανθυγιεινό στρώμα. Γι' αυτό είναι απαραίτητο, αφού γίνει η σωστή επιλογή, να μην ξεχνάμε τη συχνή αντικατάστασή του που, ανάλογα με την ποιότητα του στρώματος, μπορεί να είναι από 3-10 χρόνια.
Οσον αφορά τη σκληρότητα, το στρώμα δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ σκληρό ούτε πολύ μαλακό. Αν έχει ελατήρια, καλό είναι να υπάρχουν πολλά και δεμένα μεταξύ τους και μεγάλης αντοχής, να καλύπτονται από αδρανή, φυσικά υλικά και να ευθυγραμμίζουν τον σκελετό όταν ο άνθρωπος αναπαύεται. Τα στρώματα από λάτεξ είναι και αυτά ενδεδειγμένα, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιούνται με επίστρωμα. Ομως έχουν τον κίνδυνο να προσροφήσουν βιολογικά υγρά και εύκολα να αχρηστευτούν. Το επίστρωμα πρέπει να αποτελείται από κάποιο υλικό με πόρους, ώστε το σώμα να αναπνέει ενώ κοιμάται.
Το κρεβάτι που δέχεται το στρώμα είναι σημαντικό να αποτελείται από σκληρό και άκαμπτο υλικό, όπως οι τάβλες, οι οποίες μπορεί να είναι και προκυρτωμένες, και όχι από ελαστικά υλικά, όπως ο σουμιές ή μεταλλικά ελάσματα.
Σημασία επίσης έχει ο χώρος όπου βρίσκεται το κρεβάτι με το στρώμα να είναι ήσυχος, σε όμορφα διαμορφωμένο περιβάλλον, ώστε ο οργανισμός, αφού ηρεμήσει, να βρίσκει την ευκαιρία να ξεκουραστεί στις αγκάλες του Μορφέα.
kyr
kyr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ Empty Απ: Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ

Δημοσίευση  Thanos Τετ Μαρ 18, 2009 7:24 am

Πιο πολύ για διαφήμηση εταιρίας στρωμάτων μου κάνει εμένα πάντως...
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΩΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑΣ Empty -

Δημοσίευση  GR Πεμ Μαρ 19, 2009 10:45 am

Εγώ πάλι νομίζω ότι όποιος κοιμάται πολύ χάνει ώρες ζωής. Αν το υπολογίσεις μαθηματικά π.χ. με δυο ώρες ύπνου κάθε μεσημέρι (με σωστό στρώμα!) θα καταλάβεις τι εννοώ.
GR
GR


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης