Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  Sneaky_ThIng Τετ Ιουλ 29, 2009 3:50 pm

Πήρα αφορμή να ξεκινήσω το συγκεκριμένο τόπικ καθώς παρατηρώ ιδίοις όμασοι φαντάζομαι και εσείς
μία αύξηση των αλβανών που κατοικούν/συζούν η τέλος πάντων υπάρχουν στο χωριό μας και δή στην 'βιτρίνα'
του χωριού μας (ο θεός να την κάνει) κοινώς ΑΓΟΡΑ . Πρόσφατα πληροφορήθηκαμάλιστα οτι απέκτησαν και χώρο συνάντησης στην καφετέρεια του πρώην μουσά αν δεν κάνω λάθος.
Θα είμαι κάθετος και θα θέσω ερωτήματα και προβληματισμούς.
. έχουμε επίσημα στοιχεία για το πόσοι είναι και ποιοί είναι?
. έχουμε επίσημα στοιχεία για το που μένουν?
. είναι οικογένειες η μεμονομένοι τυχοδιώκτες(με την καλή την έννοια πάντα)-κακομοίριδες?
.αυτές οι οικογένειες έχουν σκοπό να ενταχτούν στην 'κλειστή' κατα τ' άλλα κοινωνία μας?
. δουλεύουν εποχιακά η μόνιμα σε αγροτικές εργασίες/οικοδομές?
. είναι ΝΟΜΙΜΟΙ στην ελλάδα ? (ξέρω θα γελάσετε)
Η εικόνα που ανικρίζω καθημερινά πραγματικα με λυπεί και συνάμα με εξοργίζει. με προβληματίζει ακόμη το γεγονός οτι αν μπορεί το χωριό μας να αντέξει τόσους αλλοδαπούς και δεν καταλήξουμε στο τέλος να γίνουμε 'αλβανοχώρι' και έχω επίγνωση αυτών που γράφω.
Δέν έχω αντικρίσει την ίδια κατάσταση σε συναφή χωριά (Μαυρομμάτι,Βάγια) γιατί σε εμάς?
Μην διαβάσω σχόλια του τύπου οτι οι αλλοδαποί δίνουν ώθηση στην οικονομία του τόπου και κατ'επέκταση του κράτους γτ αυτός ο μύθος έχει καταριφθεί.
Τί κάνει ο δήμος για όλα αυτά? γνωρίζει την κατάσταση ? είναι ντροπή στο μέλλον να είναι περισσότεροι αυτοί απο εμάς και να κατακλύζουν την αγορά . ενα 'ξένο' μάτι που είδε αυτή την κατάσταση μ εξέφρασε την απορία ¨ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ " ?
Μήπως πρέπει να δράσουμε και εμείς σαν συνειδητοποιημένοι πολίτες ?
θα επανέλθω με προτάσεις αφού σας αφήσω το χρόνο να σκεφτείτε και να απαντήσετε.
Το σημαντικότερο το άφησα για το τέλος.
εχουν φτάσει στ' αυτιά μου πληροφορίες οτι κάποιοι που χαρακτιρήζω εγώ και αναλαμβάνω την ευθύνη των γραφομένων μου 'κηφήνες'-'μεγαλο-τσιφλικάδες' έχουν στήσει στο χωριό μας μια τεράστια επιχείρηση παράνομης εισαγωγής-νομιμοποιήσης-εκμετάλευσης`αλλοδαπών στο χωριό μας διερευνώ το θέμα εκτενώς και έχω την πληροφόριση οτι είναι 2-3 βαριά ονόματα της κοινωνίας μας , επίσης γνωρίζο οτι το θέμα παίρνει σοβαρό δρόμο και ίσως έχουμε εξελίξεις . τα γνωρίζει ο κόσμος αυτά ? και αν ναι έχει γίνει κάποια επίσημη καταγγελία-πληροφόρηση στις αρχές? η συνέχεια δική σας για σχόλια και προβληματισμό. Shocked
Sneaky_ThIng
Sneaky_ThIng


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  giokou Τρι Αυγ 04, 2009 2:26 am

Δεν αποσκοπώ να χαϊδέψω τα ώτα κανενός και γι' αυτό το λόγο ήρθα εδώ, με σκοπό να μιλήσω γι' αυτά που με θλίβουν πραγματικά και μ' εξοργίζουν συνάμα, φυσικά σε ότι αφορά τις ένδοξες Θεσπιές μας του χθες, διότι εκεί έχουμε προσκολληθεί και δε λέμε ν' απαγκιστρωθούμε με τίποτα... Ένα από κείνα τα θέματα είναι και το παρόν δηλ. με τους συζώντες στο χωριό μας Αλβανούς. Είναι απίστευτο ότι είμαστε στο 2009 κι όμως μοιάζουν οι Θεσπιές καρικατούρα του παρελθόντος αφού οι ντόπιοι μοιάζουν ανήμποροι ν' αντιδράσουν σε ότι συμβαίνει κυριολεκτικά δίπλα τους. Δεν είμαι ρατσιστής. Όμως δεν είναι λογικό οι Αλβανοί να τείνουν να γίνουν περισσότεροι από τους Θεσπιείς, απλά για να ικανοποιήσουν τα καπρίτσια τους κάποιοι παραδόπιστοι που ζούνε για το χρήμα κι είναι κρίμα που έχουν πάρει εξουσία που δεν τους έδωσε κανείς μας, αλλά με το έτσι θέλω. Το μείζων ερώτημα είναι: θα το ανεχόμαστε για πολύ ακόμα αυτό το θέατρο σκιών που παίζεται στη πλάτη μας κι εις βάρος μας;;; Στα ερωτήματα που έθεσε ο προλαλήσας όλοι ξέρουμε την απάντηση κι ας μη κρυβόμαστε πίσω απ' τη καμπούρα των άλλων. Είναι καιρός να κοιτάξουμε και τη δικιά μας που απ' το πολύ βάρος θα μας ρίξει στα Τάρταρα... Γιατί το χωριό μας να μείνει αμέτοχο στις αλλαγές που συντελούνται στον κόσμο γύρω μας; Τί χρειάζεται για να αφυπνιστούμε; Πρέπει δηλαδή τα νέα παιδιά να φεύγουν για να μη νιώσουν στο πετσί τους τη ντροπή για τη κατάντια των Θεσπιών; Ένα απλό παράδειγμα είναι το ότι οι Αλβανοί παίρνουν όλες τις δουλειές επειδή οι δικοί μας ζητάνε περισσότερα χρήματα ωσάν βεντέτες. Δηλαδή τί θέλουμε: και τη πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο; Αμ δε... Με τέτοιου είδους νοοτροπίες θα λιμοκτονήσουμε στον ίδιο μας τον τόπο από σφάλματα δικά μας και μόνο δικά μας. Εν τέλει διατρέχουμε μια κρίση -κρίση ταυτότητας και κρίση συνείδησης εθνικής θα τολμούσα να πω- απ' την οποία σίγουρα δε θα βγούμε αλώβητοι εκτός αν κατανοήσουμε και χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του. Φίλε sneaky thing να μας κρατάς ενήμερους για το πολύ σημαντικό αυτό θέμα. Θα ήθελα να πω πάρα μα πάρα πολλά ακόμα αλλά θα καταντήσει μονόχνωτο γι' αυτό περιμένω κι εγώ με τη σειρά μου τα σχόλιά σας ή κι άλλους συναφείς προβληματισμούς.
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  mants118 Τετ Αυγ 19, 2009 7:57 pm

@giokou δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ δεν θα πήγαινα να δουλέψω κάπου χωρίς ασφάλιση και με λιγότερα χρήματα απ' ότι ένα βασικό ημερομίσθιο των 30 ευρώ...
Επίσης οι γονείς μας πάντα θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά του ΟΠΟΤΕ όλοι μας έχουμε κάποιο είδους πτυχίο και ΟΛΟΙ θέλουμε πιο ελαφριές δουλειές..

Οι κάθε λογείς μετανάστες ουσιαστικά εξυπηρετούν εμάς, ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ που θέλουμε φτηνή εργασία και ΚΑΘΟΛΟΥ παράπονα απο τους εργαζομένους στα χωράφια μας-μαγαζιά μας...

Είναι καλό που επιτέλους το Ελληνικό κράτος άρχισε να καταγράφει τους μετανάστες και να τους δίνει κάρτες παραμονής.. Όσο αφορά το πόσοι ξένοι δουλεύουν στο Δήμο Θεσπιέων μια ερώτηση στο τμήμα αλλοδαπών στη Λιβαδιά θα σας λύσει την απορία...

mants118


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  giokou Πεμ Αυγ 20, 2009 7:28 pm

1. Εγώ δεν είμαι αφεντικό κανενός, 2. Φυσικά και δε θα πήγαινα να δουλέψω χωρίς ασφάλιση και με λιγότερα χρήματα απ' το κατώτατο ημερομίσθιο, 3. Φυσικά κι εξυπηρετούν ''εσάς τα αφεντικά'' (τα λόγια σου είναι αυτά και μη γράφεις κεφαλαία γιατί φαίνεται ότι φωνάζεις, αν θες να τονίσεις κάτι γράψε με τονισμένα γράμματα ή υπογράμμιση ή και τα δύο αν θες), 4. Ναι οι γονείς μας θέλουν το καλύτερο για μας και όλοι μας κάτι έχουμε μάθει (μάθε τέχνη κι άστηνε...) και ναι όλοι θέλουμε ελαφριές δουλειές (τόσο κουτοπόνηροι είμεθα...)
Δηλαδή με αυτά τα επιχειρήματα μου απάντησες;;; Το θέμα δεν είναι αυτό που εσύ αντιλήφθηκες (λάθος όπως είναι προφανές). Το θέμα που θέσαμε ο προλαλήσας κι εγώ είναι: είναι δυνατόν στις Θεσπιές του 2009 (και κάθε Θεσπιές παντού στη χώρα μας) οι Αλβανοί, νόμιμοι ή μη, να τείνουν να γίνουν κράτος εν κράτει; Γιατί παρακαλώ;;; Επειδή δουλεύουν ανασφάλιστοι και παίρνουν πολύ λιγότερα (αν κι αυτό τελευταία τείνει να γίνει οριστικά παρελθόν) απ' τους δικούς μας; Τα δικά μας παιδιά να πεινάνε και να ταΐζουμε τους ξένους; Δεν το χωρά η λογική!!!
Τέλος δε χρειάζομαι κανένα Τμήμα Αλλοδαπών να μου πει πόσοι Αλβανοί, Πακιστανοί κ.α. δουλεύουν στο χωριό μου! Βλέπω την κατάντια καθημερινά με τα ίδια μου τα μάτια στην αγορά που ειδικά το καλοκαίρι ασφυκτιά κανείς θα έλεγα από δαύτους... Επαναλαμβάνω ξανά και ξανά, δεν είμαι ρατσιστής, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που συμβαίνει. Ως πότε θα επωμιζόμαστε τα προβλήματα των άλλων επειδή προσωρινά μας βολεύουν, με συνέπεια να παραμελούμε τους Έλληνες;
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  Sneaky_ThIng Σαβ Αυγ 29, 2009 9:46 am

Η το θέμα είναι χιλιοειπωμένο είτε δεν απασχολεί αρκετούς εδώ μέσα τι γίνεται ρε παιδιά κοιμόμαστε όλοι τον ύπνο της σιωπής και της απάθειας? αυτό το θέμα μας αφορά και μας θίγει ολους ανεξαιρέτως δεν μπορεί κύριοι να περνά κάποιος απο το κέντρο του χωριού μας και να αντικρίζει 50-60 αλβανούς να κάθονται και να χαβαλεδιάζουν και όταν περνάς να σε κοιτούν λες και έχεις τπτ περίεργο πάνω σου.
Δεν μπορεί κύριοι οι νέοι του χωριού να μαζεύονται στην άκρη του χωριού (μπαμπούλας-κάρμα) λες και είμαστε παρακατιανοί ενώ στο κέντρο του χωριού μας σε λίγο θα είμαστε μειωνότητα. Αν αυτό δεν σας εξοργίζει κύριοι τότε λυπάμαι πολύ. κάτι πρέπει να γίνει πρέπει να στηρίξουμε την ομοιγένειά μας , την ταυτότητα μας .
Τέλος τα καφενεία της γερουσίας και της ...Αλβανίας στο κέντρο του χωριού είναι καιρός να σπάσουμε αυτό το κατεστημένο γιατί θα φτάσουμε κάποια στιγμή και θα το φυσάμε και δεν θα κρυώνει.

Γιατί κύριοι ένα ημερομίστιο 30 ευρώ μαζί με διατροφή είναι λίγα λεφτά? εδώ άλοι δουλεύουν σε super market με τα μισά λεφτά και μην θίξουμε το θέμα της ασφάλισης γιατί οι αγροτικές εργασίες είναι part-time.Δηλαδή πού είναι το κακό σ'αυτές τις δουλειές δεν κατάλαβα ?κύριοι οι αλβανοί πλέον δεν εργάζονται μόνο στα χωράφια (αν αυτή την δουλειά θεωρείτε banale)είναι και βοηθοί πολών 'μαστόρων' του χωριού μας και πιστέψτε με δεν αμοίβονται λιγότερο απ'οσο ο μέσος έλληνας .
Sneaky_ThIng
Sneaky_ThIng


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  erimokastriths Σαβ Αυγ 29, 2009 12:51 pm

Διαβαζω απο την αρχη για το θεμα των αλβανων στο χωριο
Περιμενα με αγωνια να μαθω τα ονοματα αυτων που εχουν
Πλουτισει απο τους αλβανους που τους εκμεταλευονται
Αντι για αυτο σημερα διαβασα οτι η νεολαια του χωριου μας
Εχει εξοριστει στα ακρα ( Μπαμπουλας- Καρμα)
Γιατι στα επανω εχουν κανει καταληψη οι αλβανοι
ΕΛΕΟΣ
Υ.Γ στα ονοματα των επιτυχοντων στα ΑΕΙ ειδατε δυο κοπελες
Αλβανικης καταγωγης που μαλον αξιζουν βραβειο
Αν χρειαστει θα επανελθω

erimokastriths


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  Sneaky_ThIng Κυρ Αυγ 30, 2009 9:39 am

Φιλτατε erimokastriths καλό θα είναι να διαβάζουμε προσεκτικά το ποστ κάποιου πριν τον κατηγορήσουμε για κατι που δεν έχει γράψει.
Για να σε βοηθήσω Δεν μπορεί κύριοι οι νέοι του χωριού να μαζεύονται στην άκρη του χωριού (μπαμπούλας-κάρμα) λες και είμαστε παρακατιανοί ενώ στο κέντρο του χωριού μας σε λίγο θα είμαστε μειωνότητα. έγραψα και εσύ αμέσως απο κάτω γράφεις Αντι για αυτο σημερα διαβασα οτι η νεολαια του χωριου μας
Εχει εξοριστει στα ακρα ( Μπαμπουλας- Καρμα)
Γιατι στα επανω εχουν κανει καταληψη οι αλβανοι

Μίλησα εγώ για εξορία ? μην βγαζεις συμπεράσματα δημοσιογραφικού τύπου γιατί πηγαίνουμε σε άλλα δύσβατα μονοπάτια. εσύ μπορεί να διαφώνησες με τα γραφόμενά μου (που δυστοιχώς δεν τα κατανόησες σωστά) το θέμα είναι οτι σαν αντίλογο στα γραφόμενά μου απάντησες με ένα φτωχό και διφορούμενο ΕΛΕΟΣ.
Αυτή είναι η απάντηση σου σε αυτά που έγραψα?
Θεωρείς οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στο χωριό μας ?
Αν ναι πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε και ξέρουμε να διαβάζουμε περιμένω λοιπόν να εκθέσεις τα επιχειρήματά σου (που ελπίζω να είναι κάτι καλύτερο απο το ΕΛΕΟΣ)και εδώ είμαι και εγώ και οι υπόλοιποι να συμφωνήσουμε η να διαφωνίσουμε μαζί σου. Τέλος το μόνο πράγμα που δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει είναι να μάθεις τα ονόματα αυτών που αναφέρομαι αυτοί που γνωρίζουν γνωρίζουν και υπόλοιποι θα τα μάθουν εν καιρώ όχι απο εμένα πάντως.
Οσο για το υστερόγραφο σου που αναφέρεσαι σε δύο κοπέλες αλβανικής καταγωγής (που το πιθανότερο είναι να έχουν γεννηθεί στην ελλάδα η να ήρθαν πολύ μικρές) μπράβο τους και μαγκιά τους.Το άν αξίζουν βραβείο το κρίνουν άλλοι, αλλα για να σε πικάρω λίγο ακόμη δεν αναφέρθηκα στους ενταγμένους στην κοινωνία μας ανθρώπους που και σχολείο πηγαίνουν και συμβαδίζουν ως επι το πλείστον τα ήθη μας αλλα αυτούς που κάθε μέρα αράζουν στο κέντρο της αγοράς μας που δεν πιστεύω αυτοι να πηγαίνουν ούτε σχολείο ούτε να έχουν περάσει σε ΑΕΙ για να αξίζουν βραβείο.
κλείνοντας θα ήθελα να σου πω οτι δεν έχω τπτ προσωπικό μαζί σου ούτε με τους αλβανούς εγώ απλά αναδεικνύω το πρόβλημα που υφίσταται.
Sneaky_ThIng
Sneaky_ThIng


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ Empty Απ: TΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

Δημοσίευση  giokou Δευ Αυγ 31, 2009 8:59 pm

Όπως όλοι βλέπουμε (εκτός αν κάποιοι είναι αόμματοι) το πρόβλημα δεν είναι ούτε τυχαίο αλλά ούτε και απλό. Συμφωνώ με τα γραφόμενα απ' τον φίλτατο Sneaky_Thing κι επαυξάνω... Φίλτατε erhmokastriths μόνο αυτά έχεις να πεις; Με αυτά που γράφεις, μου δίνεις την εντύπωση, αλλά όχι μόνο εσύ, ότι μάλλον διψάς για σκάνδαλο παρά ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον τόπο που ζεις! Φυσικά κι όλοι θέλουμε να μάθουμε τους ''πρωτεργάτες'' του τραγέλαφου, αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι τι σκεπτόμαστε αυτή τη στιγμή για το μέγεθος του προβλήματος και τι θα γίνει όταν αποκαλυφθεί η σκευωρία.
Επίσης το ότι 2 κοπέλες Αλβανίδες είναι και άριστες μαθήτριες (τιμή τους και καμάρι τους και για τα δύο!!!) μήπως σας προκαλεί;;; Δε σας προβληματίζει εν συγκρίσει με τα δικά μας παιδιά το επίπεδο της παιδείας τους; Και μετά αναρωτιέστε γιατί οι Αλβανοί σηκώνουν κεφάλι στην Ελλάδα!...
erimokastriths περιμένω την πραγματική και ειλικρινή σου άποψη στο θέμα διότι αυτό που έγραψες παραπάνω δεν ήταν απάντηση...
Αν χρειαστει θα επανελθω
και βέβαια να επανέλθεις!
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης