Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Άρωμα ...μιας άλλης εποχής......

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Άρωμα ...μιας άλλης εποχής...... Empty Άρωμα ...μιας άλλης εποχής......

Δημοσίευση  Inaki Σαβ Αυγ 08, 2009 2:01 am

Απόψε το βράδυ βρέθηκα κυριολεκτικά μέσα στην αυλή των Θεσπιών...Των Θεσπιών μιας άλλης εποχής....είναι υπέροχο να ενώνεις μικρά κομμάτια και αποσπασματικές γνώσεις, ώστε να δημιουργήσεις μια πιο συγκεκριμένη αντίληψη για τις ρίζες της γης αυτής απ΄την οποία κατάγεσαι, ζεις και που πάντα έχει κάτι να σου προσφέρει, τόσο σε υλικά, όσο και σε πνευματικά αγαθά.
Αυτές οι σκέψεις που καταθέτω έλαβαν αφορμή (όπως θα καταλάβατε και κάποιοι από αυτήν την παρεουλα που παρευρεθήκατε εκεί) από την ομιλία -παρουσίαση που έκανε σήμερα στο "μουσείο" μας ο αρχαιολόγος Bozidar Slavzdac.
Αν αναλογιστεί κανείς τους αιώνες που τρέχει η ιστορία αυτού του τόπου μα και το ταξίδι που χει κάνει το όνομα "Θεσπιές" μέσα από αρχαιολογικά ευρήματα, συγγράμματα , βιβλία, έρευνες, έχω την αίσθηση πως οι λέξεις δέος και υπερηφάνεια είναι λίγες...
Δεν ξέρω αν όλα αυτά φαίνονται υπερβολικά , μα εμένα με κάνουν να θέλω να μάθω κι άλλα για τον τόπο μου... ξέρετε ίσως 2 πέτρες και ένα κεραμίδι... ίσως για κάποιους να φαίνονται ανούσια, μα κατα την γνώμη μου θα πρεπε να τους θυμίζουν πως κάποιοι....κάποτε...άφησαν κάτι...δημιούργησαν πολιτισμό για τον οποίο εμείς "περηφανευόμαστε" σήμερα... εμείς τι θα αφήσουμε??????"καμμένη γη"?????Εύχομαι όχι!!!
Όμως αυτό που με συγκίνησε απόψε πιο πολύ ήταν η παρουσία αυτού του ανθρώπου που ρθε από μια ξένη χώρα ....δημιούργησε σχέσεις συνεργασίας με τον απλό κόσμο της τοπικής κοινωνίας...μας παρουσίασε την δουλειά του μιλώντας ΕΛΛΗΝΙΚΑ, έχοντας την αγωνία στον τόνο της φωνής του να μην χρησιμοποιήσει καμία ξένη λέξη, καθώς και τον θαυμασμό που έδειχνε για τα δημιουργήματα που σκέπασε ο χρόνος........για μένα είναι άξιος συγχαρητηρίων!
Inaki
Inaki


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άρωμα ...μιας άλλης εποχής...... Empty Απ: Άρωμα ...μιας άλλης εποχής......

Δημοσίευση  giokou Σαβ Αυγ 08, 2009 6:54 pm

Πολύ θα ήθελα να ήμουν παρών σ' αυτή την ομιλία. Και για μένα είναι άξιος συγχαρητηρίων. Μου θύμησες τον Υφυπουργό Πολιτισμού του Αφγανιστάν Ομάρ Σουλτάν, φιλέλληνα, τον οποίο ο Μανώλης Ανδρόνικος (αρχαιολόγος που ανακάλυψε τους βασιλικούς τάφους στη Βεργίνα το 1977) προσφώνησε '' Μακεδόνα απ' το Αφγανιστάν. Στη φιλανθρωπική εκδήλωση με θέμα «Ακολουθώντας τα βήματα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στο Αφγανιστάν» που διοργανώθηκε στην ελληνική πρεσβεία της Ουάσιγκτον, σε συνεργασία με την πρεσβεία του Αφγανιστάν και το ίδρυμα «Nooristan». μιλώντας σε άπταιστα ελληνικά, αναφέρθηκε στους πολιτιστικούς δεσμούς των δύο χωρών αλλά και στις σπουδές αρχαιολογίας που έκανε ο ίδιος στη Θεσσαλονίκη, υπό την εποπτεία του καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικου, με τον οποίο συμμετείχε άλλωστε ως αρχαιολόγος σε ανασκαφές στη Βεργίνα. Τον άκουσα να μιλάει ελληνικά πολύ καλύτερα από κάτι άλλους παραδόπιστους δικούς μας και πίστευε αυτά που έλεγε. Τέτοιοι άνθρωποι είναι πραγματικά άξιοι συγχαρητηρίων και του αμέριστου σεβασμού μας!
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης