Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

+2
mants118
vasiliou
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  vasiliou Τετ Αυγ 19, 2009 6:43 pm

Στο έλεος της Φωτιάς και του Άνεμου αφέθηκαν οι πλάγιες των Θεσπιων και του Λεονταριου γύρο απο την Ξερόβρυση,και ενας Συγχωριανός μας δεν ειναι πλέων κοντά μας.


Το χρονικό της συμφοράς έχει ως έξεις:

H φωτιά ξεκίνησε απο την διχάλα που κάνει ο δρόμος εκει απο τον Μπαμπουλα-Γέφυρα και πάει προς την ξερόβρυση, γυρο στης 15:20 απο άγνωστη εως τώρα αίτια...
Η φωτιά δεν άργησε να δυναμώσει και να γίνει πύρινη λαίλαπα με την βοήθεια του αέρα όπου εκείνη την ώρα ήταν πολύ δυνατός!
Οι καμπάνες άρχισαν να χτυπούν σαν τρέλες και στα δυο χωριά, και οι καπνοί άρχισαν να ζώνουν ολόκληρο το χωριό, και ο κόσμος να βγαίνει στους δρόμους να δει τι συμβαίνει.
Η ατμοσφαίρα ιδικά στον πάνω μαχαλά είχε γίνει αποπνικτική απο τους καπνούς και οι φωτιά ειχε φτάσει και ανεβεί ήδη στα 10 μετρα απο τα πρώτα σπίτια και μάλιστα σε διάστημα 10-15 λεπτών!
Ο κόσμος μάταια προσπαθούσε να ρίξει νερό στις ρεματιές γιατί η πίεση του νερού ήταν ελάχιστη!
Η πυροσβεστική εως να έρθει πέρασε το 30λεπτο αλλα δεν μπορούσε να κάνει και πολλά!
Στα 45λεπτα είχαν γίνει ολα κάρβουνο και σταχτί και η φωτιά ειχε φτάσει στην βαρουνα, και πήδαγε τον δρόμου του καναβαριου καίγοντας καλαμιές και οτι άλλο ξερόχορτο έβρισκε!
Η ωρα ειχε πάει 16:30 και τα πρώτα αεροπλάνα έκαναν την εμφάνιση τους με ρίψεις νερού.. όμως ήταν ήδη αργά για τον συμπατριώτη μας Άγγελο Λάμπρου οπού στην προσπάθεια τους να σώσει το βίος του ,τούμπαρε με το τρακτέρ και βρήκε τραγικό ΘΑΝΑΤΟ μες στις φλόγες!

Απο δω και πέρα τα λογία ειναι περιττά νομίζω.. ενας άνθρωπος δεν είναι πλέον κοντά μας... ας ελπίσουμε να μην ζήσουμε άλλα τέτοια θλιβερά γεγονότα No


ΥΓ: Στο παρακάτω γράφημά εχω κυκλώσει την περιοχή που έγινε στάχτες... οτι πράσινο βλέπετε πλέων δεν υπάρχει...όπως και στην πάνω λεζάντα του forum!


Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Wstdzl


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasiliou στις Τετ Αυγ 19, 2009 8:06 pm, 1 φορά
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  mants118 Τετ Αυγ 19, 2009 7:46 pm

Γιάννη λάθος κάνεις για την πυροσβεστική, το πρώτο όχημα ήρθε 15 λεπτά μετά την πυρκαγιά... Προσπαθούσαν κάμποσα άτομα με κλαδιά μπας και κάνουν κάτι αλλά με το που δυνάμωνε ο αέρας φούντωνε η φωτιά και εξαπλωνότανε προς Λεοντάρι...

mants118


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  vasiliou Τετ Αυγ 19, 2009 8:03 pm

Πυροσβεστικό όχημα εμείς στον πάνω μαχαλά να σου πω την αλήθεια δεν είδαμε ΠΟΤΕ..
Απλα τα ακούσαμε...
Γιατί παλεύαμε με κλαδιά ,κουβάδες ,σωλήνες ,πίσω απο τον Χρίστου τον Κουνο, και τον Σταμου που η φωτιά είχε έρθει εως πάνω στις άυλες οπως και στα πιο πίσω σπίτια άλλωστε!

Τωρα αν το πυροσβεστικό μου ειχε έρθει εκει κάτω απο το δημαρχείο τι να το κάνω!
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  Thanos Τετ Αυγ 19, 2009 8:34 pm

Γιαννάκη νομίζω οτι είσαι λίγο άδικος...καταρχάς οι πυροσβέστες μάλλον ξέρουν καλύτερα απο εμάς για το πού πρέπει να πάνε!Δεδομένου οτι εδώ και τρείς μέρες είναι στα χώστια και ακόμα σβήνουν φωτιές , ήρθαν σχετικά γρήγορα!και εκτός αυτού μερικές φορές φταίμε και εμείς γιατί μπορεί και να μην τους ενημερώνουμε σωστά...νομίζω οτι το πρώτο αεροπλάνο πέταξε νερό στην γειτονιά σου μετά απο καμιά ώρα.Εμένα προσωπικά μαζί με τον μπίλη ακόμα τζούζουν τα μάτια απο την κάπνα που φάγαμε στο συγκεκριμένο μέρος.
καλό θα είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να μην κατηγορούμε αυτούς που πραγματικά παλεύουν με τις φλόγες...απλά να σκεφτείς οτι όλα τα χωράφια με καλαμιές δεν έιχε οργωθεί κανένα,οτι ο δρόμος που καποτε είχε ανοίξει ο Δήμαρχος Μελισσάρης περιφερειακά του χωριού δεν μας άρεσε σαν ρημοκαστρέους,οτι στην συγκεκριμένη γειτονια σας μαζευτηκαν 1002 περίεργοι φράζοντας(!!!) τον δρόμο και δίνοντας μόνο σύμβουλές, οτι, οτι,ότι...μάλλον δεν έχει νόημα να βγάζουμε εκ των υστέρων συμπεράσματα για πράγματα που έπρεπε ήδη να είχαν γίνει! απλά να γίνουν!!!και ορισμένες φορές δεν είναι ανάγκη πάντα να φταίει κάποιος...εάν θές την άποψή μου εγώ έχω να πώ οτι το μόνο τρακτέρ που είδα να περνάει με το τρίηνο και να ανοίγει αυλάκια στα μέτωπα της φωτιάς ήταν του μπαμπη ΜΕλισσάρη και τον πατέρα του μπίλη με μια ποτίστρα να ρίχνει νερό στα μέτωπα της φωτιάς!μπορεί να ήταν και άλλοι αλλά απλά αυτούς είδα και το αναφέρω!

είναι τραγικό με το συμβάν με τον συγχωριανό μας! συλληπητήρια στην οικογένειά του!

θα επανέλθω με το θέμα αργότερα...
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  vasiliou Τετ Αυγ 19, 2009 11:46 pm

1on Den katigoro toys pirosvestes... oi anthropoi kai thn douleia toys ekanan mia xara, kai oti itan dynato epraksan kai toys sinxerw gia auto...
Ta aeroplana ekanan nomizw thn kaliteri douleia... panw apo 10 ripseis... kai idika meta tis 3-4 ripeis ta pramata eginan polu kalitera, an den htan auta akoma tha ekaige!

2on Katigorw autoys pou pane na poun oti o kratikos mixanismos doulepse grygora!
Xwris na thelw na thiksw toys pyrosvestes!

3on As poyme gia auto pou ethikses gia tis zwnes-dromous toy Mellisari..
O kosmos kala fwnaze.. giati pigene na anoiksei dromous mesa se koipous toy politi kai xwris apalotriosi...
Pws tha sou fenotan an pernage enas dromos kai sou eperne 3 metra apo ton kipo sou kai sou legane einai gia to kalo toy dimou... eno mporouse na paei pio ekei 3 metra kai na htan ola kala!
As plirone me apalotrioseis kai nomizw den tha fwnaze kaneis tote...
Twra na mou peis to allo.. autos ekane tin arxei prin 10+ xronia, omws dothikan stis epomenes dimotikes arxes kai alla lefta na toys katharisoun kai na riksoun tsimento kai asfalto .. pou einai auta....? OeO....Mhpws pigane ta lefta na voulothoun alles trupes toy dimou???

4on Htan upoxreomenos o Plakas na trexei me thn psixastiria kai o M.Melissaris na rixnei avlakia???
Otan dialagan thn MOMA kai thn mixanokaliergia htan kala e?
Pou htan oi idrofora toy dimou arage...???
Mhpws den exoume kai katholou... h trexane teleytea stigmh na thn gemisoun me kamia vrisi pou isa isa katoyrage...???
Gia na mhn thiksoume oti to xwrio xriazete nea kai megaliteri deksameni!

Loipon astooo to kako ginete mia fora..an kai edw eixe ginei kai prin 4 xronia alla mallon den ta thimaste.. kai thano mallon esu ta ezises mia fora gia auto sou tsouzoun akoma ta matia.. enno emas edw pou eixe erthei edw panw h fwtia tote ta exoume ksana perasei ta simerina....gia auto sou lew asto...
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  Thanos Πεμ Αυγ 20, 2009 7:00 am

όσον αφορά το Νο 1, νομίζω οτι εσύ είπες παραπάνω ''Τωρα αν το πυροσβεστικό μου ειχε έρθει εκει κάτω απο το δημαρχείο τι να το κάνω!''..εγώ προσωπικά δεν είδα πυροσβεστικό έξω απο το δημαρχείο! και απ'ότι είδα και κατάλαβα μάλλον οι επικεφαλείς της πυροσβεστικής που βρίσκοταν στα μέτωπα της φωτιάς δρούσαν αυτοβούλως και όχι σύμφωνα με το τί θα έλεγε ο Δήμαρχος και ο κάθε Δημαρχος (και καλά έκαναν!!)

για το Νο2, βεβαίως και συμφωνώ....είμαστε στην Ελλάδα και αυτό θα ισχύει μια ζωή...

για το Νο3, χωρίς να έχει περάσει ο δρόμος μέσα απο το σπίτι μου νομίζω οτι η κίνηση ήταν σωστή! και ο λόγος είναι προφανής! η φωτιά έφτασε σε μερικά λεπτά μέχρι τις αυλές των σπιτιών! σωστό αυτό που λές για αποζημιώσεις. Δεν ξέρω για το εν λόγω θέμα τί ακριβώς είχε γίνει.Η αποψή μου είναι σύμφωνα με αυτά που βλέπω και κρίνω μόνος μου χωρίς να ξέρω επακριβώς ποιά ήταν η απόφαση του Δήμου για αυτό το θέμα.

για το Νο 4, βεβαίως και δεν ήταν υποχρεωμένος κανένας να το κάνει! ούτε εγώ ήμουν υποχρεωμένος να έρθω απο την άλλη άκρη του χωριού να βοηθήσω, πόσο μάλλον 2 παιδιά απο το μαυρομάτι που βρίσκοταν εκεί!!! θα μπορούσες κάλλιστα να καθόσουν στην αυλή του σπιτιού και να έλεγες ''Να έρθει η Πυροσβεστική να σβήσει την φωτιά, αυτοί πληρώνονται για να κάνουν την δουλειά αυτή'' ή ακόμα ''να κανονίσει ο Δήμος με την υδροφόρα ή με το πυροσβεστικό όχημα (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) να σβήσει την φωτιά...'' εννοείται οτι ο καθένας εθελοντικά θα βοηθήσει!!! Φυσικά και δεν τον υποχρεώνει κανείς να το κάνει αυτό!!! Οι εν λόγω αποφάσεις που λές μπορεί και να χαρακτηρίζονται εώς και τραγικές αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι εμείς θα κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια με την φωτιά να έχει φτάσει στην αυλή μας και να λέμε '''ααα!!! το κράτος έκελισε την μηχανοκαλλιέργεια, εγώ δεν κάνω τίποτα...'' τώρα αυτό που λές για την δεξαμενή...άστο γιατί με πιάνουν τα γέλια...δε λές που είχαμε νερό εχτές...για σκέψου πόσες φορές έχουμε διακοπή νερού φέτος...

Υ.σ. και κάτι άλλο. όταν ΟΛΟΙ οι κάτοικοι των Θεσπιών είναι με ένα σωλήνα στο χέρι και καταβρέχει την αυλή του άσχετα εάν είναι 1 χλμ απο το μέτωπο της φωτιάς και όταν η πυροσβεστική τραβάει με πίεση νερό απο 10 κρουνούς μην περιμένουμε ρε παιδιά να έχουμε πίεση σαν τον ποταμό Δούναβη...
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  bill87 Πεμ Αυγ 20, 2009 10:07 am

Κοιτάξτε παιδιά εγώ πιστεύω ότι η πυροσβεστική έκανε ότι μπορούσε,αν και δεν εμφανίστηκε αμέσως γιατί ήταν σε άλλο μέτοπο στα χώστια.Αλλά γενικά αν υπήρχαν τα δρομάκια που έχουν ανοίξει με τις μπολντόζες στρωμένα με λίγο τσιμέντο δεν θα γινόταν αυτό το πράμα!!!Θα μπορούσε να πήγαινε άνετα ένα τρακτερ και να βοηθούσε στο σβήσιμο της φωτιάς.
Το ότι στον πάνω μαχαλά δεν εμφανίστηκε κάποιος του δήμου είναι τραγικό!!!!Είναι γνωστό ότι εμάς εδώ πάνω μας έχουν παραμερήσει εδώ και χρόνια!!!
Πιστεύω πάντως ότι και πυροσβεστικά να είχαν έρθει εδώ πάνω δεν θα χώραγαν να περάσουν γιατί ο κόσμος είχε παρκάρει όπου να ναι. και αυτός ο πανικός που επικρατούσε από τον κόσμο νόμιζες ότι ήρθε η συντέλεια του κόσμου!!!!!
Οσο για τον άνθρώπο που τραυματίστηκε θανάσιμα συλληπητήρια στην οικογένεια του.
bill87
bill87


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  erimokastriths Πεμ Αυγ 20, 2009 2:02 pm

Λοιπον να πω και εγω δυο πραγματα
αν μεσα στο πρωτο τεταρτο ειχε σβυσει η φωτια στην γεφυρα δεν θα γινοταν τιποτα
η πυροσβεστικη ηρθε μετα από μια ωρα εχω στο κινητο μου την πρωτη κληση
που εκανα στο 199 στη Λιβαδεια. Βεβαια δεν είναι δυνατον να υπαρχει σε
κάθε αυλη πυροσβεστικο
το ποιο σημαντικο σε μια πυρκαγια είναι η εθελοντικη προσπαθεια
παλιοτερα κάθε καλοκαιρι όταν υπηρχαν οι κοινοτητες ακομα στα
καφενεια του χωριου εβγαιναν ανακοινωσεις με ονοματα δημοτων
μαζι με τρακτερ και ραντιστηρες και ηταν επιφυλακη για ένα
ορισμενο διαστημα και φυσικα επεφτε το χωριο ολοκληρο επανω
στη φωτια πραγμα σπανιο σημερα γιαυτο είναι καλο να ενεργοποιηθει
αυτος ο θεσμος παλι
βεβαια το ποιο τραγικο ηταν ο θανατος του Α . ΛΑΜΠΡΟΥ
ο οποιος αργησε κιολας να γινει αντιληπτος

erimokastriths


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ Empty Απ: Πυρκαγιά και ενας ΝΕΚΡΟΣ στης ΘΕΣΠΙΕΣ

Δημοσίευση  giokou Πεμ Αυγ 20, 2009 7:48 pm

Εγώ απ' όλα όσα ειπώθηκαν μέχρι στιγμής κρατάω αυτό

erimokastriths έγραψε:το ποιο σημαντικο σε μια πυρκαγια είναι η εθελοντικη προσπαθεια
παλιοτερα κάθε καλοκαιρι όταν υπηρχαν οι κοινοτητες ακομα στα
καφενεια του χωριου εβγαιναν ανακοινωσεις με ονοματα δημοτων
μαζι με τρακτερ και ραντιστηρες και ηταν επιφυλακη για ένα
ορισμενο διαστημα και φυσικα επεφτε το χωριο ολοκληρο επανω
στη φωτια πραγμα σπανιο σημερα γιαυτο είναι καλο να ενεργοποιηθει
αυτος ο θεσμος παλι


Και αυτό και δεν πρόκειται να κάνω άλλα τετριμμένα σχόλια...



Katigorw autoys pou pane na poun oti o kratikos mixanismos doulepse grygora!
Xwris na thelw na thiksw toys pyrosvestes!
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης