Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Blog Θεσπιών

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty Blog Θεσπιών

Δημοσίευση  Admin Τρι Ιουν 17, 2008 7:40 am

Admin
Admin
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty Peri blog o logos

Δημοσίευση  vasiliou Πεμ Μαρ 19, 2009 2:51 am

Λοιπoν παίδες περί Blog ο λόγος....
Τι έχετε να πείτε για το τοπικό μας Blog;

Σχόλια, παρατηρήσεις, γενικά....

Ας ξεκινήσω εγώ να λέω τις εντυπώσεις και την προσωπική μου γνώμη.
Το Blog ξεκίνησε νομίζω πολύ καλά μάλιστα έκανε και μια πολύ καλή αισθητική αναβάθμιση κάποια στιγμή!
Οι αναρτήσεις ήταν όντως πολύ ενδιαφέρουσες μιας και αναφέρονταν στο χωριό μας, όμως όπως είπε και κάποιος(βεβαία εκείνος το είπε πολύ άκομψα και με αισχρό τρόπο σε σχόλιο στα spor )το θέμα ξέφυγε ,κατάντησε να γίνει αναμεταδότης άλλων Blog, και φερέφωνο δελτίων τύπου!

Προτιμούσα να έχω 1 είδηση στις 10 μέρες που θα αφορούσε το χωριό, παρά 500 άλλες άσχετες. ¶λλωστε διπλά στα δεξιά του Blog υπάρχουν όλα τα σχετικά και ενδιαφέροντα Blog με τις νέες τους αναρτήσεις.
Επίσης το Θεσπιακα σπορτ μΆ αρέσει πολύ λόγο τον αφιερωμάτων αλλά και για τις περιγραφές των αγώνων του Θεσπιακου!
Αυτά οσο αναφορά τις αναρτήσεις!

Όσον αναφορά όμως τα σχόλια έχει καταντήσει αηδία... ειλικρινά το θέμα το έχουν χεσει μερικοί... κάθονται πίσω απο μια οθόνη και μέσα απο την ανωνυμία βγάζουν όλα τους τα κόμπλεξ.
Πετάγετε ο άλλος και λέει "πιστεύω οτι έχουμε να ασχοληθούμε με πιο σοβαρά θέματα απο αυτά"
-Όπα ρε φιλέ ανώνυμε ηρέμισε να πούμε ποιος είσαι εσύ, άντε και πες είσαι κάποιος… που τι κάνεις απλά πιστεύεις;
Ωραία και τι έγινε πες το ΅Άπιστεύω” αν είναι ,και περίμενε να γίνει κάτι...!

Αχχχχχχ που ζούμε….
Οχι με το “πιστεύω“ απλά δεν πάμε μπροστά...αν πιστεύει κάποιος οτι υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα ας βγει και να τα πει τα σοβαρά θέματα και ας αφήσει το κράξιμο!

Δεν ξέρω παΐδια αλλα εχω την εντύπωση πως πρέπει να μπει ένας περιορισμός στα σχόλια , έστω σαν ελάχιστο να είναι εγγεγραμμένοι οι χριστές που αφήνουν σχόλια στο Blog .
Α και μην μου πείτε δεν ξέρει ο κόσμος να κάνει λογαριασμό στο γουγλι και στο blogger κτλ γιατί στην αρχή ούτε σχόλια ανώνυμα ήξερε να κάνει αλλά έμαθε σιγά σιγά!


ΥΓ: Αυτά τα ολίγα για αρχή, ναι μπορεί να σας κούρασα με τα πολλά που είπα αλλα περιμένω να διαβάσω από σας γνώμες με ακόμα περισσότερα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasiliou στις Πεμ Μαρ 19, 2009 2:20 pm, 1 φορά
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty Το κουνάβι γίνεται σκίουρος συγχωριανοί;

Δημοσίευση  gelob Πεμ Μαρ 19, 2009 8:42 am

Πρέπει να περιοριστεί ή μάλλον να αλλάξουν οι όροι για τη συγγραφή σχολίων. Δεν μιλώ για λογοκρισία αλλά για επωνυμία. Αν ένας αναρχικός (μη βγάζετε σπίθες, δεν εννοώ γνωστός άγνωστος) επέβαλε την ανωνυμία, ταυτόχρονα θα επέβαλε και την αλληλεγγύη και την συλλογικότητα. Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα επιθυμούσε τον ατομισμό και τα συμπλέγματα ανωτερότητας που έχουμε όλοι οι "γνώστες τις αλήθειας".

Η δυσοσμία των σχολίων επηρεάζει το ύφος του blog. Σχετικά με τα άρθρα πάντως, ευθύνη δεν έχει απόλυτα ο admin γιατί αναζητά συνέχεια αρθρογράφους. Βέβαια, οι περισσότεροι προτιμούν την ανωνυμία ώστε να ασκήσουν το ελληναράδικο και ερημοκαστραίικο συνήθειο του "Μιλάς εσύ ρε;... που...", ξεχνώντας αυτό που είπε και επικεντρώνοντας στο "...που...".

Προσωπικά πιστεύω ότι η ατομική επιλογή είναι η επωνυμία ή το να αλλάξει κανείς e-στέκια.
gelob
gelob


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty -

Δημοσίευση  GR Πεμ Μαρ 19, 2009 8:57 am

Ωραίο θέμα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το συζητήσουμε εδώ δημόσια η προσωπικά με τον υπεύθυνο του blog.
Πιστεύω πως πρέπει να γίνει το δεύτερο. Παρόλα αυτά ας πω δυο κουβέντες. Και εγώ όταν άκουσα ότι υπάρχει μια τέτοια προσπάθεια πίστευα ότι ο ρόλος του blog των Θεσπιών θα ήταν κάτι σαν τοπική εφημερίδα του χωριού μας με σημαντικά και ενδιαφέρον καθημερινά θέματα που έγιναν η θα γίνουν στον τόπο μας. Επίσης μπορούμε να ανοίξουμε εμείς ένα δικό μας θέμα που θα το υποστηρίζουμε υπεύθυνα όπως ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ από τον φίλο μου τον dim dim.
Από ότι ξέρω ο Κώστας γουστάρει την βοήθεια και την συμμετοχή του καθενός. Γι αυτό ας μην ρίχνουμε την ευθύνη σε έναν. Αφού έχουμε παρατηρήσεις και γνώμες για την λειτουργία του blog να δώσουμε ένα ραντεβού και να τα συζητήσουμε μαζί με τον Κώστα. Αυτή νομίζω είναι η σωστή κίνηση. Το να γράψουμε ο καθένας σχόλια μόνος του το μόνο που μπορεί να φέρει είναι αντιπαλότητες και σύγχυση χωρίς λόγο.
GR
GR


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty Απ: Blog Θεσπιών

Δημοσίευση  gelob Πεμ Μαρ 19, 2009 9:27 am

Τουλάχιστον μέχρι τώρα στο forum δεν έχουν γραφτεί σχόλια περίεργα, με επιθέσεις και συναφή καραγκιοζιλίκια. Σίγουρά δεν είναι ωραίο να καταλήξουμε ότι το blog κατήντησε κάτι. Συμφωνώ απόλυτα με τον GR. Για να μην μπούμε στο "τρυπάκι" της υποτιθέμενης μομφής προς το πρόσωπο του Κωστού, επισημαίνω ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και μην το συνεχίσουμε αυτό. Εγώ, πάντως, μίλησα για δυσοσμία σχολίων και όχι κεντρικής διαχείρησης. Από μένα για το συγκεκριμένο θέμα τέλος, γιατί πάλι θα χάσουμε το δάσος.
gelob
gelob


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Blog Θεσπιών Empty Απ: Blog Θεσπιών

Δημοσίευση  vasiliou Πεμ Μαρ 19, 2009 1:11 pm

Oso exw egw to maxairi kai to karpouzi sto forum den porkite na graftoyn periegra sxolia ktl.
Twra to na poume to blog exei ginei auto sumfwna me kapoia kritiria pou exei o kathenas nomizw den einai kako, mias kai o skopos mas einai na kanoume auth thn mikri mas internetiki koinonia kaliterh.

Den eimaste edw oute gia xlevasoyme to blog h gia na toy pame kontra.
Eimaste edw gia na to kanoume kalitero, kai na poyme eleuthera thn gmwmh mas gia auto.
Kai o logos pou xrisimopio to forum einai giati
1on eimai makria,
2on giati mesa apo dw mou dinete h dinatotita na milisw me atoma pou allios den tha milaga,
3on giati ta forum ftiaxtikan gia auto to skopo... gia na suzitaei o kosmos!
Apo thn stigmh pou den prosbalis kapoion nomizw den tithete thema giati na mhn miliseis dimosia!

Entometaski to Blog gia mas einai to 95% tis kinisis mas, oi perisoteroi apo ekei mas emathan, epidi emeis den theloume na exoume ksexoristw bio me ton blog alla paralilo, den theloume na to doume na apaksionete, gia auto ethiksa auto to thema.

ps: polu tha ithela na dw ena new post apo tha thepiaka.. h esto ena pm!
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης