Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  Thanos Σαβ Οκτ 11, 2008 8:55 am

Ανοίγω ένα θέμα που ''καίει'' κατα κάποιον τρόπο τον τελευταίο καιρό...Εχει να κάνει με την πειρατεία όπως θέλουν να λένε που υπάρχει στην μουσική και ειδικά τα τελευταία χρόνια οργιάζει μέσω του διαδικτύου...Εγώ προσωπικά (για να ξεκινήσω κιόλας να γράφω κάτι...) αγοράζω ακόμα cd (δυστυχώς το βινύλιο πέθανε... Crying or Very sad ) αλλά μόνο σε καλλιτέχνες που ουσιαστικά θέλω να βοηθήσω...Ξέρω οτι τα μεγαλύτερα μερίδια πάνε σαφώς στούς ''μεσάζοντες''(δισκογραφικές εταιρίες,managers κτλ...) και ένα μικρό ποσοστό πάει στούς καλλιτέχνες (ερμηνευτές,μουσικούς,συνθέτες,στιχουργούς).Δυστυχώς η ευκολία που μας παρέχει η σύχγρονη τεχνολογία μέσω των υπολογιστών μας έχει κάνει να χάσουμε λίγο απο τον ''ρομαντισμό'΄΄ ας πούμε της μουσικής.Πολύς κόσμος (συμπεριλαμβανομένου και του ευατούλη μου...) έχει στιβαγμένα δίσκους και cd σκονισμένα στις θήκες του και δεν τα χρησιμοποιεί ποτέ! ας είναι καλά ο υπολογιστής και τα Mp3!Δεν κρύβομαι πίσω απο το δακτυλό μου λέγοντας οτι δεν κατεβάζω τραγούδια...Θα πέσει το ταβάνι να με πλακώσει!!
Απλά ο προβληματισμός μου έχει να κάνει στο πώς μπορούμε εμείς σαν κοινό να βοηθήσουμε ΄΄καποιους'' καλλιτέχνες που εκτιμούμε ώστε αυτοί να συνεχίσουνε να κάνουνε αυτό που εμείς αγαπάμε.Και για να μην μακρυγορώ θα φέρω ένα παράδειγμα που άκουσα πρόσφατα στον KOSMOS 93.6 ''γνωστός καλλιτέχνης της νοτίου αμερικής (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι το ονομα) ο οποίος τυγχάνει τραγουδοποιός,μουσικός,ηθοποιός και νυν υπουργός τουρισμού του Παναμά (προφανώς ο τύπος έχει λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του...) ήταν ο πρώτος ο οποίος έβγαλε σε πρωτη παγκόσμια κυκλοφορία ένα cd το οποίο κυκλοφόρησε αποκλειστικά μέσω του διαδικτύου!(σ.σ. το έκανε πολύ πριν τους radiohead)ουσιαστικά έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια δισκογραφικές εταιρίες και κυκλοφόρησε τον δίσκο μόνος του!Το καλύτερο όμως ήταν οτι δεν ζητούσε αντίτιμο για όποιον ήθελε να κατεβάσει τον δίσκο του!απλά είχε έναν λογαριασμό και έλεγε στους ακροατές εάν θέλουν να βάλουν σε αυτόν τον λογαριασμό ενα ποσό που θεωρούν οτι αξίζει ο δίσκος!!!
αυτά....
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  george-papei Σαβ Οκτ 11, 2008 9:20 am

αγαπητε γιε του off topic το ειπες και μονος σου αυτος ο "κακομοιρης" εχει ενα βιβλιαριο στην τραπεζα που ξεπερναει ολοκληρη τη βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας μαζι, το προβλημα εγω πιστευω δημιουργειται στους νεους καλλιτεχνες οι οποιοι για να καταφερουν να δειξουν την απλη δουλεια τους στον κοσμο θα πρεπει στην κυριολεξεια να σταυρωσουν τις δισκογραφικες να τους φτιαξουν ενα απλο cd single και τελειωνοντας προτεινω μια ιδεα και περιμενω αποψεις... να δημιουργηθει ενα site που ο admin θα ειναι ετσι αγριος σαν τον δικο μας Very Happy Very Happy Very Happy και εκει θα μπαινουν αυστηρα και μονο cd singles αγνωστων καλλιτεχνων και απο κατω θα επισημαινονται οι views, να δεις ποιος θα τρεχει μετα ο καλλιτεχνης στην εταιρεια ή η εταιρεια στον καλλιτεχνη??

george-papei


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  Thanos Σαβ Οκτ 11, 2008 9:35 am

http://www.rubenblades.com/


ruben blades!!! το βρήκα....έτσι λέγεται το παληκάρι....

george...σωστά αυτά που λές! το να αλλάξεις τα δεδομένα που υπάρχουν τώρα στίς δισκογραφικές εταιρίες είναι κομματάκι δύσκολο...εγώ αυτό που θέλω να αναπτύξουμε σαν θέμα είναι τί κάνουμε εμείς...
Μια άλλη λύση αν θέλεις είναι οι ίδιοι οι καλλιτέχνες να παρουν τα ηνία στα χέρια τους...Κλασικό παράδειγμο για εμένα είναι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου ο οποίος τον τελευταίο προσωπικό του Δίσκο τον κυκλοφόρησε εξ'ολοκλήρου μόνος του!(Παραγωγή ''αχος΄΄ - Θανάσης Παπακωσνταντίνου)...ας τα βρούνε μόνοι τους στο κάτω κάτω δικαίωμά τους...Εμείς όμως τί μπορούμε να κάνουμε για να τους ακούμε παντά και να ακούμε και καινούρια πράγματα απο αυτούς?
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  vasiliou Σαβ Οκτ 11, 2008 11:10 am

Eimai yper tis piratias gia pollous logous....
Opws... den ginete na paragkelnw 3 new cd apo thn ameriki kai mezi me ta metaforika na kanoun ~30 euro, kai edw otan paw na agorasw edw sthn ellada 1 na exei apo 15-25euro protimo na paranomisw para na mou ta fane edw!Kai kserw tis epitoseis pou exei auto sthn oikonomia tis ellados, alla as frontisi na forologi aksiokratika kai meta ta leme!

Episeis den ginete na bgenei 1 neo cd thn tade mera kai an deis se planodious polites na to exoun 1 bdomada noritera!
Diladi apo poion diereyse... kotsam diskografikes den mporoun na diafilaksoun ena master record???
Afou einai to marketing sth mesh.. to bgazoun mones toys oi diskografikes plasto gia na to mathei o kosmos!

To allo koyfo einai na agorazeis mousikh apo to diadiktio pros 1-2$ h 1 euro!Ayto einai kai moda malista kai osoi to kanoun to paizoun kai eksypnoi malista kai sou lene egw to katevasa alla eimai nomimos...
~Vre tis les vre... gia mena kafsas eisai pou katevaseis kai plironeis nomimo mp3 gia timh pou antistixi se cd... Idia piotita exei to mp3 me to wav.... ???

Oso gia toys mikrous kalitexnes egw prosopika protimo na paw 3-5-10 fores na toys akousw se ena magazi h synaulia,kai etc na toys bohthisw para na parw to cd!
Alloste h madonna eixe pei... ta eisitiria tha einai panakriva apo dw kai pera ,gia na mathete na katevazete!Blepete bgazoun apo ekei ta spasmena!

Ayta etc sta grigora kai an skeftw kati allo tha to parathesw!
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  Thanos Σαβ Οκτ 11, 2008 1:40 pm

Γιάννη, εγώ αυτό που έχω να πώ είναι το τί κάνουμε εμείς για να προστατεύσουμε κάποιους αγαπημένους μας καλλιτέχνες...Η μία λύση είναι αυτή που λές οτι προτιμάς να πάς να τον ακούσεις σε κάποιον χώρο και να τον συνεισφέρεις ας πούμε οικονομικά σε αυτόν.Σωστό αυτό που λές.Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να τα βάλεις με τις δισκογραφικές εταιρίες...υπάρχουν νομίζω πολλοί καλλιτέχνες που σταμάτησαν για αυτό τον λόγο!δεν μου έρχεται κάποιο παράδειγμα τώρα αλλά σκέψου για παράδειγμα τον Χαρούλη που έχει αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ: εαν δεν πουλήσει ούτε ένα cd ( λέμε τώρα...) δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να συνεχίσει να κάνει αυτό που κάνει (και εμείς δεν θα έχουμε να ακούσουμε κάποιον που μας αρέσει κατα συνέπεια...)άστα να πάνε ...φαύλος κύκλος...άλλωστε μην ξεχνάς οτι κριτήριο για μια δισκογραφική εταιρία ώστε να κάνει την παραγωγή για κάποιον είναι...οι πωλήσεις!!!
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  vasiliou Σαβ Οκτ 11, 2008 4:41 pm

Thano pleon to na eisai se mia diskografikh den leei polla!
Px o Dioniseis Tsaknis ,o Giorgos Andreou k.a stamatisan na bgazoun douleies apo diskografikes....kai ekanan aneksartites paragoges h diskografikes dikes toys!

Egw kserw polla sigrotimata pou kanoun thn paragogh mona toys .. kapoia kai thn dianomh, mm px ena pou mou erxete sto myalo kai exei bgalei 4-5cd einai oi Xasma!
Episeis h C-real thn mama sony thn exoun mono gia to marketing... to cd ktl exoun studio diko toys kai ta kanoun ola!

To kako omws einai oti an den mpas se diskografikh kai den exeis onoma,tote se polla magazia, kai synayliakoys xwrous tha breis polles portes klistes!

Kat emena kalitexnes san ton Xarouli tha mporousan kalista na xrisimopoiousan apoklistika to diadiktio monoi toys dixws kapoia diskografiki na toys sernei kai na proothousan apo ekei ta tragoudia toys..

Telos to cd exei perasei sthn parakmh , to mp3 kiriarxei gia ligo kairo einai akoma free, alla se poly sindomo xroniko diastima ta pramata tha sfiksoun gia ta free mp3!
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  Thanos Πεμ Νοε 06, 2008 12:46 pm

με τιμώρησε ο θεός της πειρατείας!!

κράσαρε ο σκληρός...ας πούμε οτι έχασα γύρω στα 400gb με mp3...
να τ'αφήσω??

υ.σ. πλάκα πλάκα τώρα ωθούμαι όλο και περισσότερο προς την πειρατεία...
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  vasiliou Πεμ Νοε 06, 2008 1:34 pm

Thanos έγραψε:με τιμώρησε ο θεός της πειρατείας!!

κράσαρε ο σκληρός...ας πούμε οτι έχασα γύρω στα 400gb με mp3...
να τ'αφήσω??

υ.σ. πλάκα πλάκα τώρα ωθούμαι όλο και περισσότερο προς την πειρατεία...

Einai krima na xaneis tosa giga milame gia peripou 115.000 mp3 ... otan idika exeis kanei terastio kopo na ta mazepseis organoseis ktl No
Epidi poly thn exoume patisei etc enas 2os diskos pia gia back up pleon epibalete, kai h timh enos 640GB exei peripoy oso 3-4CD diladi 59-60 euro....

H pio kali lish einai na baleis 2 diskous 500 h 640GB se RAID 1 (mirrored disks) opou exeis mia A asfalia, alla mporeis na pareis pali 2 diskous enan gia mesa sto pc kai enan eksoteriko... kai na exeis ton eksoteriko gia to back up h kai gia otan pigeneis boltes... to kostos einai kapou sta 110-130euro analoga me to ti tha epilekseis! Eytyxws pou ta xristoygena einai konta kai tha pesei to dwro!
vasiliou
vasiliou
Admin
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ... Empty Απ: ΠΕΡΙ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ...

Δημοσίευση  Thanos Πεμ Νοε 06, 2008 1:47 pm

εμένα πάντως η συμβουλή μου είναι η εξής

ΚΡΑΤΗΣΤΕ BACK UP ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

TA MP3 , TA VIDEO ΚΤΛ τα ξαναβρίσκεις...και επειδή τα χάσαμε τί έγινε?? θα τα ξαναβρούμε!!
Thanos
Thanos
Spammer
Spammer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης