Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ "ΑΛΛΩΝ"

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ "ΑΛΛΩΝ" Empty Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ "ΑΛΛΩΝ"

Δημοσίευση  skroutz Τετ Οκτ 22, 2008 1:49 pm

Συνήθως για θέματα που άπτονται της εθνικής μας ταυτότητας και υπόληψης είμαστε απόλυτοι και θεωρούμε τους εαυτούς μας ότι κατέχουμε την μοναδική Αλήθεια. Στο πλαίσιο αυτό, οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση είναι προπαγανδιστική στο περιθώριο πολιτικών αλυτρωτισμού ξένων χωρών που χρόνια εποφθαλμιούν εμάς τους πολύπαθους Έλληνες.

Αναμφισβήτητα, το πιο επίκαιρο θέμα σε όρους εξωτερικών σχέσεων είναι το «Σκοπιανό». Η φυλετική συνέχεια από την αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου μέχρι τη σύγχρονη κοινωνία είναι το μήλον της έριδος για τις βαλκανικές χώρες.

Για να μη λέμε περισσότερα λόγια, διαβάστε τις θέσεις- επιχειρήματα των «άλλων» σχετικά με την Μακεδονία στο link http://www.bulgarmak.org/propaganda.htm . Δεν μπορώ να τις κρίνω γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Αν, όμως, κάποιος από τους αναγνώστες αυτής της ανάρτησης γνωρίζει ας ανταποκριθεί με ένα άρθρο/ σχόλιο και να μας διαφωτίσει.

Να σημειώσουμε ότι διενεργείται συλλογή ηλεκτρονικών υπογραφών στο http://www.thepetitionsite.com/3/say-no-to-bulgarmakorg για να φύγει το παραπάνω site από τον ιστό. Σημειώνω ότι δεν σας προτρέπω να υπογράψετε, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Απλά σας ενημερώνω σχετικά.
skroutz
skroutz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ "ΑΛΛΩΝ" Empty Απ: Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ "ΑΛΛΩΝ"

Δημοσίευση  giokou Πεμ Αυγ 06, 2009 5:16 pm

Οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και το Μακεδονικό ζήτημα τεράστιο. Ανέκαθεν ήταν αλλά εδώ και λίγα χρόνια έχουν αναδυθεί τα πλοκάμια της προπαγάνδας και κινούνται απειλητικά προς την Ελλάδα. Η άποψη η δική μου, σύμφωνα με τα δεδομένα και τις γνώσεις που κατέχω πάντα, είναι πως η Σκοπιανή προπαγάνδα είναι τόσο απροκάλυπτη που ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θέλουν... Δεν άκουσα την Ελλάδα να παίρνει αφορμή απ' τις κατακτήσεις του Φιλίππου και του Μεγάλου Αλεξάνδρου και να απαιτεί εδάφη απ' τη Σερβία, την Αλβανία, την Βουλγαρία κτλ επειδή έτσι της ήρθε ή έτσι την ορμήνεψαν κάποιοι πχ ΗΠΑ κτλ. Οι χάρτες εύκολα πλαστογραφούνταν τότε και το πλήθος εύκολα πλέον χαλιναγωγείται, ένας εκρηκτικός συνδυασμός... Με τη συνθήκη των Σεβρών και τις μετέπειτα απ' αυτήν πχ Λωζάνης τέθηκαν σύνορα και όρια, όπως τα ξέρουμε σήμερα. Και αυτοί τι κάνουν; Τα ξεχνούν όλα αυτά ή προσποιούνται ότι δεν υπάρχουν. Ε λοιπόν το μόνο σίγουρο είναι ότι οι Συνθήκες δε ψεύδονται, είναι εγκυρότατες και ισχύουν. Ας μίλαγαν το 1920, το 1923 κτλ.
Όλα αυτά με κάνουν και αναρωτιέμαι πόσο ανόητοι μπορεί να είναι ή μήπως βαριούνται αφόρητα και λένε '' ας αναζωπυρώσουμε το Μακεδονικό να είμαστε σε δουλειά'', ή μήπως πάλι κάποιοι άλλοι έχοντες σημαντικότατα συμφέροντα είπαν '' ας βάλουμε τους Σκοπιανούς να μας κάνουν τη δουλειά'';;;
Επίσης βέβαιο είναι και το εξής: Η Έλληνες ηγέτες όντως δεν ενήργησαν σωστά όταν έπρεπε, υποκινούμενοι από τόσα άλλα ποικίλα συμφέροντα εκτός απ' το συμφέρον του Έθνους. Ίσως τα άλλα να ήταν πιο προσοδοφόρα, τί να πω; Τώρα πάνε να σώσουν τη παρτίδα αλλά χωρίς άσσο στο μανίκι και δε βλέπω να το επιτυγχάνουν. Μα και ποιος να το επιτύχει, ο Μπούλης ή το δυσλεξικό ή μήπως ο μεγαλόστομος χέρι χέρι;! Ας μη σχολιάσω καθόλου για τα κατάλοιπα του Στάλιν ούτε και τον ριζοσπάστη με τα μεταλλεία και τον μαθητή του την καρικατούρα!!! Ούτε να γελάσω δε θέλω... Παραπέμπω στην υπογραφή μου.
Να το θυμηθείτε, αν και δε θέλω να είμαι ματαιόδοξος αλλά οι συνθήκες με κάνουν, ότι το Μακεδονικό θα πάρει τροπή ανάλογη του Κυπριακού που ακόμα λύνεται και των θρυλικών Ιμίων!!! Όλα αυτά διότι μας έχει κάνει το παρόν μας υλιστές και το μέλλον μας δεινούς αλχημιστές... Για το τέλος άφησα δυό στίχους από ένα άσμα:

γυρίσαν οι λαοί τρώνε τις σάρκες τους κι οι εμπόροι τις πραμάτειες τους μετρούν
φορέσαν οι μεσσίες τις γραβάτες τους και σε ειρήνη με πολέμους οδηγούν
φτιαγμένος κόσμος πρόχειρα στης τρέλας ζει τα πρόθυρα
φτιαγμένος κόσμος πρόχειρα στο ρόλο του αυτόχειρα...
giokou
giokou
Moderator
Moderator


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης